Może Ci się wydawać, że nic nie jest takie samo w twoim życiu po zdiagnozowaniu zapalenia stawów. Chorując na artretyzm trudno jest zaakceptować fakt, że czasami po prostu nie możesz robić pewnych rzeczy, które mogłeś robić przed wykryciem choroby lub zajmują one znacznie więcej czasu niż wcześniej. Są to rzeczy, na które narzeka wielu pacjentów cierpiących na zapalenie stawów i które ostatecznie mogą doprowadzić do depresji. Negatywne myśli tylko pogarszają zapalenie stawów. Badania wykazały, iż „postrzeganie świata w czarnych kolorach” zwiększa uczucie bólu. Zamiast ciągłego myślenia, że szklanka jest w połowie pusta, a Twoje stawy będą bolały jeszcze bardziej, warto przestawić się na pozytywne myślenie i ułatwić sobie w ten sposób życie.

Codzienne czynności a zapalenie stawów

Chorując na zapalenie stawów, tj. artretyzm, nie musisz rezygnować z rzeczy, które kochasz bądź lubisz robić. Jeśli wcześniej byłeś miłośnikiem sportów dających zastrzyk adrenaliny, skonsultuj się z lekarzem, który z pewnością zaproponuje alternatywny sposób aktywnego spędzania czasu.
Wykonuj domowe obowiązki, gdy czujesz się na siłach i jesteś w stanie je zrobić. Pozbądź się ciężkich odkurzaczy, wiader i szczotek do sprzątania, które wymagają klęczenia podczas sprzątania. Zamiast tego kup lekki odkurzacz, który oszczędzi Twoje stawy. Pomyśl o zakupie mopa parowego, który często jest wyposażony w wymienne końcówki do czyszczenia różnych powierzchni. Dzięki parze będziesz mógł czyścić i dezynfekować podłogi, okna, piekarnik oraz łazienkę. Kupując urządzenia, które dobrze Ci służą w twoim stanie, zdasz sobie sprawę, że dla osób z artretyzmem sprzątanie wcale nie jest niemożliwe.

Ogrzewaj bolące stawy

Osoby cierpiące na zapalenie stawów/artretyzm często odczuwają intensywny ból w stawach. Nie powinieneś sięgać po środki przeciwbólowe za każdym razem, gdy bolą Cię stawy, gdyż możesz łatwo wykształcić tolerancję na przyjmowane leki, które stracą swoją skuteczność. W takiej sytuacji najlepiej jest przyłożyć ciepły okład, uprzednio wykonując masaż bolesnego stawu kremem zawierającym mentol lub inny składnik o udowodnionych właściwościach przeciwbólowych. Ciepło okładu sprawi, że krem przeniknie głębiej w bolesne miejsce. Trzymaj okład na stawie przez 15-30 minut, a przekonasz się, że natężenie bólu zmaleje.

Dobry sen lekarstwem na zapalenie stawów

Bolesne stawy mogą czasem utrudniać sen. Oto niektóre z rad dotyczących spokojnego snu, zapewniające wystarczająco dużo energii na codzienne czynności:

  • Ciepła kąpiel przed położeniem się rozluźni mięśnie i zmniejszy odczuwaną sztywność.
  • Staraj się chodzić spać o tej samej porze każdego dnia. Utrzymanie stałej rutyny jest bardzo ważne dla dobrej jakości snu.
  • Zanim pójdziesz spać, nie jedz, nie pij herbaty ani kawy i nie pal. Kofeina, herbata i nikotyna mają właściwości pobudzające.
  • Zainwestuj w dobrej jakości materac i poduszkę, które zapewnią Ci komfrotową pozycję podczas snu. Być może będziesz musiał wypróbować kilka poduszek, dopóki nie znajdziesz tej, która odpręży Twoją szyję i ramiona, zamiast je usztywniać.
  • Regularne ćwiczenia z pewnością pomogą Ci spać spokojnie i wystarczająco długo. Nie należy jednak ćwiczyć w ciągu 3 godzin przed pójściem spać.