Jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów, znaną również jako artretyzm, z pewnością masz świadomość tego, że prędzej czy później będziesz musiał wymienić staw na sztuczny. Większość pacjentów zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na podjęcie tego kroku. Odpowiedź na to pytanie zależy wyłącznie od nich.

W pierwszej kolejności należy skorzystać z mniej inwazyjnych sposobów

Prawie połowa pacjentów z artretyzmem jest dotknięta chorobą zwyrodnieniową stawów – mechanicznym uszkodzeniem i deformacją stawu. Wymiana stawu nie jest bynajmniej rutynową procedurą, na którą należy się zdać bezwarunkowo; najpierw należy zadać sobie pytanie, czy naprawdę wyczerpałeś wszystkie inne możliwości.

  • Intensywny trening z pomocą fizjoterapeuty wzmocni mięśnie i więzadła nóg. To może znacznie złagodzić ból, który odczuwasz w kolanach i biodrach. Utrzymanie napięcia mięśniowego przy pomocy ćwiczeń powinno być pierwszym wyborem, gdy stawy zaczną nam doskwierać. Nawet jeśli zdecydujemy się na wymianę stawu, wskazane jest, aby wzmocnić mięśnie nóg na tyle, na ile to możliwe. Dzięki temu powrót do zdrowia po operacji będzie o wiele łatwiejszy.
  • Suplementy diety zawierające siarczan chondroityny i siarczan glukozaminy mogą znacznie ułatwić poruszanie się, ponieważ substancje te stymulują odnowę chrząstek i przywracają elastyczność więzadeł.
  • Jeśli nie możesz kontrolować bólu kolana przyjmując środki przeciwbólowe, specjalista najprawdopodobniej zaleci Ci zastrzyki z kwasu hialuronowego. Są one wstrzykiwane raz w tygodniu bezpośrednio do stawu przez trzy lub pięć tygodni z rzędu. Skuteczność zabiegu będzie można odczuć po około pięciu tygodniach. Badania wykazały, że zastrzyki te dodatkowo „smarują” staw, znacznie łagodząc ból i zwiększając zakres ruchomości stawu.
  • Ostatnie osiągnięcia medycyny umożliwiły leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów i odnowę zdegenerowanej chrząstki stawowej poprzez wstrzyknięcie komórek macierzystych do stawu dotkniętego zapaleniem stawów. Komórki macierzyste są pobierane z tkanki podskórnej i wstrzykiwane do stawu, gdzie zamieniają się w komórki chrząstki stawowej. Procedura ta przyniosła bardzo dobre rezultaty. Chrząstka, która nie została całkowicie uszkodzona, jest zazwyczaj bardzo szybko odbudowywana, a staw odzyskuje swój normalny kształt i funkcję.

Kiedy operacja jest najlepszym rozwiązaniem?

Zaleca się, aby poczekać z wymianą stawu, aż w niektórych miejscach chrząstka przestanie obejmować końce kości stawowych. Kiedy jedna kość stawowa zaczyna dotykać drugiej, powodując ból jest to najwyższy czas na to, aby poważnie rozważyć operację. Zazwyczaj powoduje to zwiększenie natężenia bólu i często zakłóca normalny tryb życia i jakość snu.

Kiedy chrząstka nie obejmuje kości stawowych we wszystkich miejscach, jesteśmy bardziej podatni na urazy i zwichnięcia stawów; jest to kolejny powód, dla którego jest to właściwy czas na poddanie się operacji wymiany stawu. Zaleca się również zarezerwowanie rehabilitacji termicznej, którą należy rozpocząć natychmiast po zwolnieniu ze szpitala, gdyż wtedy jest najbardziej skuteczna. Jeśli tego nie zrobisz, powrót do zdrowia może być bardzo długi i bolesny.