Rozwój zapalenia stawów (artretyzmu) może zostać spowolniony, jeśli nasz organizm nie jest narażony na zachowania wysokiego ryzyka. Zła wiadomość jest taka, iż uzależnienie od alkoholu i tytoniu zwiększa ryzyko szybkiego rozwoju zapalenia stawów. Aby zapobiec procesom zapalnym w naszym organizmie, najlepiej byłoby rzucić palenie i spożywanie alkoholu.
Palenie tytoniu a zapalenie stawów
Powszechnie uważa się, że palenie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i płuca. Niewiele mówi się o wpływie palenia na resztę naszego organizmu, a w szczególności na stawy. Po pięciu latach palenia nikotyna zaczyna oddziaływać na każdą komórkę naszego organizmu. Uszkadza ona nie tylko powierzchnię narządów, ale także ich wnętrze. Leczenie stawów jest utrudnione ze względu na fakt, iż nikotyna wpływa również na komórki tkanki łącznej. Stawy osób niepalących regenerują się łatwiej, a leczenie jest szybsze niż u osób palących. Komórki wewnętrzne tkanki łącznej osób niepalących są zdrowe i łatwiej się regenerują. Trudniej jest zregenerować i wzbudzić wzrost uszkodzonych komórek u osób palących. Jest to niestety równoznaczne z tym, że nawet jeśli osoba paląca za wczasu rozpocznie leczenie zapalenia stawów, może okazać się to niewystarczające, aby cofnąć wyrządzone szkody przez palenie tytoniu. Stawy palaczy nie są tak dobrze zaopatrzone w krew, gdyż palenie spowalnia krążenie. Ze względu na to, iż nowe tkanki u osób palących rozwijają się wolniej, stawy stają się słabsze, a kości bardziej porowate. Wiele badań wykazało, że osłabieniu ulegają również mięśnie z powodu długotrwałego uzależnienia od nikotyny. Wszystkie te czynniki wpływają na podatność stawów na urazy. Najlepszą radą, jaką można dać osobie palącej, zwłaszcza jeśli cierpi na zapalenie stawów, jest zaprzestanie palenia.
Alkohol a zapalenie stawów
Niektóre badania wykazały, że umiarkowane spożycie alkoholu zmniejsza ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów. Jeśli jednak cierpisz już na zapalenie stawów (artretyzm), powinieneś całkowicie wyeliminować alkohol. Środki przeciwbólowe przyjmowane przez pacjentów cierpiących na zapalenie stawów nie powinny być przyjmowane z alkoholem. Połączenie leków z alkoholem może często prowadzić do krwotoku żołądka i powstawania wrzodów.
Wiadomo również, że alkohol jest silnym środkiem moczopędnym, co jest równoznaczne z częstszym oddawaniem moczu. W ten sposób organizm pozbywa się wody, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania stawów. Dlatego należy pamiętać, aby utrzymywać jej odpowiedni poziom w organizmie. Jest to kolejny powód, dla którego nie należy pić alkoholu, jeśli cierpimy na zapalenie stawów.
Najlepsze napoje na zapalenie stawów
Jako iż spożywanie alkoholu powinno być ściśle kontrolowane lub całkowicie wyeliminowane, warto rzucić okiem na inne napoje, które wasz organizm z pewnością pokocha.
Świeży sok pomidorowy, pomarańczowy, marchwiowy i ananasowy jest bogaty w witaminę C, która jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym nasze tkanki przed stanem zapalnym.
Herbata, zielona w szczególności, jest bogata w polifenole, które mają również działanie przeciwzapalne.
Ostatnio popularne stają się również koktajle, głównie ze względu na osoby, które zdecydowały się włączyć zdrową dietę do swojego trybu życia. Napój ten jest szczególnie pomocny dla pacjentów z artretyzmem. Przyrzadzenie koktajlu polega na zmiksowaniu całych owoców, zamiast ich wyciskania, aby dostarczyć organizmowi więcej błonnika. Błonnik pomaga w odblokowaniu naczyń krwionośnych, co ułatwia krążenie krwi wokół stawów. Owoce i warzywa zawierają wiele minerałów i witamin, które są zdrowe dla organizmu i pomagają zapobiegać stanom zapalnym. Jeśli dodasz do swojego koktajlu łyżeczkę kurkumy, twoje stawy z pewnością ci podziękują.
I wreszcie królowa wszystkich napojów – woda. Picie wystarczającej ilości wody pozwala naszemu organizmowi pozbyć się toksyn. Jeśli pijesz wodę przed posiłkiem, zaczniesz tracić na wadze, co jest wskazane w przypadku zapalenia stawów.