Wszyscy pacjenci z zapaleniem stawów (artretyzmem) wiedzą, że stan ten może być bardzo bolesny i często brakuje im energii. Jest to częstą wymówką wielu pacjentów cierpiących na zapalenie stawó, aby nie podejmować nawet najlżejszej aktywności fizycznej czy choćby spaceru. Samo wykonywanie ćwiczeń nie musi być jednak wyczerpujące, a wystarczy, aby poprawić stan zdrowia oraz zatrzymać postęp zapalenia stawów. Badania, które zostały przeprowadzone na ten temat wykazały, że ćwiczenia powinny być nieodzowną częścią życia pacjentów cierpiących na artretyzm w celu poprawy ich witalności i odzyskania mobilności.

Uzbrój się w witaminy

Witaminy są bardzo ważne w walce z zapaleniem stawów, tj. artretyzmem. Przywracają one poziom energii w organizmie, a jednocześnie pomagają w regeneracji tkanek łącznych i kości. Witaminy pomogą Ci wytrzymać wysiłek fizyczny:

  • Witamina B1 – uwalnia energię potrzebną Twojemu organizmowi do ćwiczeń. Pomaga również zmniejszyć poziom stresu, który jest zazwyczaj wyższy u pacjentów z zapaleniem stawów niż u osób zdrowych. Przyjmując suplementy diety zawierające witaminę B1, zauważysz, że Twoje stawy są mniej obrzęknięte, a bóle mięśni praktycznie znikną.
  • WitamiB6 na – jednym z głównych zadań tej witaminy w naszym organizmie jest przekształcanie przyjmowanego przez nas białka w energię. Jeśli poziom tej witaminy w Twoim organizmie będzie optymalny, Twój organizm będzie bardziej odporny i zdolny do znoszenia większych obciążeń.
  • Witamina C – nasze babcie mówiły nam, że powinniśmy jeść dużo cytrusów bogatych w witaminę C, gdyż jest ona dobra dla naszego systemu odpornościowego. Babcie nie wiedziały, że witamina C jest ważną częścią procesu syntezy kolagenu, a kolagen jest częścią naszej skóry i stawów Przyjmując tę witaminę w odpowiednich dawkach, nasza skóra zachowuje młody wygląd, a stawy stają się bardziej elastyczne.
  • Witamina D3 – Ćwiczenia fizyczne są znacznie łatwiejsze, gdy nasze kości są zdrowe. Witamina D3 jest nieodzownym sprzymierzeńcem w zachowaniu zdrowych i mocnych kości. Nasz organizm jest w stanie produkować witaminę B3 samodzielnie, jeśli odpowiednio długo będziemy przebywać na słońcu. Niestety niewielu z nas jest wystawionych na działanie promieni słonecznych wystarczająco długo w ciągu roku. Z tego powodu wskazane jest przyjmowanie suplementów diety z witaminą B3.

Korzyści płynące z ćwiczeń

Oprócz ogólnie lepszego samopoczucia, regularne ćwiczenia pomogą również spowolnić postęp zapalenia stawów. Co więcej, podczas ćwiczeń tracimy zbędne kilogramy; nadwaga jest jedną z głównych przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów u młodszych osób. Pozbycie się dodatkowych kilogramów zmniejszy obciążenie stawów, dzięki czemu będziesz mógł łatwiej się poruszać.

Ćwiczenia pomagają również wzmocnić mięśnie i wiązadła, dzięki czemu ból stawów znacznie się zmniejszy. Regularna aktywność fizyczna zmniejszy poziom stresu i dostarczy Ci energii na wystarczającej na produktywne spędzenie dnia. Nie musisz wykonywać ciężkiego treningu na siłowni ani innych wyczerpujących aktywności fizycznychp; pływanie, joga, ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia przepisane przez fizjoterapeutę wystarczą, aby powstrzymać zapalenie stawów.