Pacjenci z zapaleniem stawów, określanym również jako artretyzm, powinni w miarę możliwości dążyć do choćby najlżejszej aktywności fizycznej. Wiele chorych osób prowadzi jednak siedzący tryb życia. Wynika to z ich świadomego wyboru lub rodzaju wykonywanej pracy. Długotrwałe siedzenie znacznie pogłębia objawy zapalenia stawów. Oto co siedzenie robi z naszym ciałem i co możemy zrobić, aby zmniejszyć negatywny wpływ siedzącego trybu życia na nasze stawy.
Długotrwałe siedzenie a zapalenie stawów
- Ból bioder jest jednym z najczęstszych objawów wymienionych przez pacjentów z zapaleniem stawów (artretyzmem), którzy prowadzą siedzący tryb życia. Najczęściej jest to ostry ból o dużym natężeniu, który nie utrzymuje się długo, a czasami przekształca się w tępy ból. Jest to bardzo wyraźny znak, że Twoje zapalenie stawów postępuje, a gruba chrząstka, która otacza biodro, wyskoczyła ze stawu. Jeśli często odczuwasz ten rodzaj bólu, powinieneś zasięgnąć porady eksperta, gdyż w takiej sytuacji Twoje biodra są bardziej podatne na urazy.
- Wedle sprawozdań zgłaszanych przez pacjentów z zapaleniem stawów, ból kolana jest kolejnym objawem, który pojawia się po długotrwałym siedzeniu. Jeśli cierpisz na artretyzm, powinieneś unikać wysokich krzeseł, które nie pozwalają Twoim stopom sięgnąć ziemi. Mowa jest tutaj w szczególności o stołkach barowych. Ciężar nogi podczas siedzenia w tej pozycji dodatkowo obciąża więzadła, które zostały już osłabione przez zapalenie stawów, dlatego też wstanie z tej pozycji jest zazwyczaj bardzo trudne. Nie powinno się również siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, gdyż dodatkowo obciąża to kolana. Zaleca się przyjmowanie suplementów diety, które zawierają siarczan chondroityny, aby pomóc w lepszej mobilności stawów. Udowodniono, że składnik ten ma pozytywny wpływ na odnowę chrząstki i pomaga zmniejszyć odczucie sztywności.
- Ból szyi i kręgosłupa jest częsty nawet u osób, które nie mają zapalenia stawów. Długotrwałe siedzenie w tej samej pozycji osłabia mięśnie, które wspierają kręgosłup. Siedząc należy co jakiś czas obracać głowę w lewo i prawo, aby zapobiec sztywnieniu szyi. Podczas siedzenia należy również pamietać o prostowaniu kręgosłupa w lekki łuk. Nie oszczędzaj na fotelu, gdyż wiele z tych objawów można zredukować poprzez wybór odpowiedniego krzesła.
Poranne rozciąganie
Większość pacjentów skarży się poranny na ból i sztywność stawów. Trudno jest bezboleśnie zginać stawy po tym, jak ciało było nieruchome przez całą noc, a my rzadko zmienialiśmy pozycję. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć dzień od ćwiczeń rozciągających, które trwają zaledwie kilka minut i znacznie poprawiają mobilność w ciągu dnia. Dobrą wiadomością jest to, że nie trzeba być w dobrej kondycji fizycznej i nie trzeba mieć szczególnych umiejętności, aby je wykonywać. Rozciągaj kolana, biodra, ręce, kręgosłup i szyję. Niezależnie od rodzaju ćwiczeń, które zdecydujesz się wykonać (joga, pilates lub inne) bardzo ważne jest, aby wykonywać je codziennie rano od razu po przebudzeniu.
Rozpoczynając dzień, należy pamiętać o zasadzie 30-30, która według fizjoterapeutów jest kluczową zasadą dla pacjentów z zapaleniem stawów. Każde 30 minut siedzenia powinno być przeplatane 30 sekundowym rozciąganiem oraz zmianą pozycji siedzenia na inną.